skip to Main Content

Nauczyciel na czasie – co zrobić by nie zostać w tyle?

Dzisiaj podzielę się z Wami moimi sposobami na rozwój nauczyciela. Nikt z nas, nauczycieli, nie chce zostać w tyle. Cały czas szkolimy swój warsztat, poszerzamy wiedzę i zdobywamy nowe umiejętności by nasze zajęcia były interesujące i angażujące. Co zrobić by nie zostać w tyle? Jak być nauczycielem na czasie?

Facebook – poszukaj interesujących grup!

Na Fecebook’u jest wiele interesujących grup skąd czerpię pomysły, wiedzę i inspiracje na moje zajęcia. Są to grupy zarówno duże jak i te małe skupione na konkretnych aspektach pracy nauczyciela. 

Nauczyciele angielskiego – to moja ukochana grupa, w której mam przyjemność być jedną z czterech administratorek. Grupa zrzesza ponad 22 tysiące nauczycieli, lektorów oraz studentów. Możecie w niej znaleźć odpowiedź na każde nurtujące Was pytanie – podręczniki, metody pracy, warsztaty i szkolenia, miejsca godne zwiedzenia na wycieczkach szkolnych, egzaminach, reformie oraz wiele, wiele innych.

Poniżej lista grup do których należę – zajrzyjcie tam koniecznie:

EduBlogi.pl – Najlepsze blogi edukacyjne

Anglistów blogi edukacyjne – grupa dla Czytelników

Angielski – writing and reading ideas

Języki poprzez gry- instrukcje, DIY, mechaniki

Języki obce – gazetki, dekoracje, organizacja

Tricki na cudowną atmosferę w klasie

Angielski – grammar ideas

Języki obce poprzez dramę i role play

Języki obce poprzez sztukę i kreatywność

Angielski: egzamin ósmoklasisty – grupa dla nauczycieli

Teachers’ Universe

Głowa Pełna Pomysłów – grupa dla anglistów pracujących z dziećmi

Light my fire 😉 – nauczyciele języków obcych dla młodzieży

NIEZBĘDNIK NAUCZYCIELA

Ideas for Teachers

Uczę Dorosłych – grupa dla nauczycieli języków obcych

Nowoczesne Lekcje

Język obcy zawodowy

Uczymy medialnie! [Nowoczesne Technologie, E-learning, Kursy online]

Flashcards Games Ideas

ZaTIKowani nauczyciele

Digitalni i kreatywni-nauczyciele z pasją

TeamNGL – we teach English to future leaders

Uczę swoje dziecko angielskiego

Szkolenia i warsztaty – online oraz stacjonarne

Obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych szkoleń dla nauczycieli, które dają możliwość rozwoju.

Wydawnictwa językowe oferują już nie tylko szkolenia stacjonarne, ale również szkolenia online czy webinaria. Opcja online jest dla mnie osobiście bardzo wygodna – siadam przed komputerem kiedy chcę i wybieram interesujący mnie temat. Dodatkowo szkoląc się online możecie wygenerować dla siebie certyfikat. By go uzyskać trzeba z reguły odpowiedzieć na pytania dotyczące obejrzanego materiału.

Inną możliwością jest również oglądanie szkoleń stacjonarnych jako widz online. Nie musimy już jechać w odległe miejsce by się szkolić! Ostatnie szkolenie w jakim brałam udział online, a odbywało się stacjonarnie, było szkolenie Nowej Ery prowadzone przez Edytę Pikulską oraz Karolinę Jankowską „Out of the Box”. Szkolenie było mega ciekawe, więc polecam szukać informacji o takich darmowych szkoleniach. Część nagrań możecie znaleźć na kanałach YT wydawnictw.

Dużo szkoleń prowadzonych jest także przez blogerki – polecam śledzić strony oraz grupy, które są przez nich prowadzone i gdzie możecie znaleźć informacje o ich warsztatach i szkoleniach.

Przy okazji chciałabym Wam polecić V Zlot Grupy Nauczycieli Angielskiego. To coroczne spotkanie ponad setki uczestników trwające 5 dni. Zlot wypełniony jest po brzegi szkoleniami oraz warsztatami dla nauczycieli. Jeśli macie ochotę możecie dołączyć do tego wspaniałego wydarzenia.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

https://www.facebook.com/Zlot-Grupy-Nauczyciele-Angielskiego-245242626375069/

https://www.facebook.com/events/2214803528579797/

Mamy jeszcze kilka miejsc z noclegiem. 

Czytaj czasopisma

By nie zostać w tyle polecam czytanie prasy skierowanej do nauczycieli. Na rynku dostępnych jest kilka czasopism, do których warto zajrzeć.

Polecam Wam: The Teacher, The Teacher’s Magazine, English Matters, Get Creative, Horyzonty Anglistyki oraz Języki obce w szkole.

Czasopisma te oferują artykuły metodyczne, wskazówki dla nauczycieli, scenariusze zajęć, gotowe materiały do wykorzystania w klasie (flashcards, gry, plansze, plakaty itp.), dostęp do materiałów online i nie tylko.

The Teacher to czasopismo, w którym znajdziecie dużą porcję wiedzy metodycznej, gotowe materiały na zajęcia oraz sporą dawkę inspiracji. Znajdziecie je np. w Empiku.

The Teacher’s Magazine – to bardziej praktyczne czasopismo, które z łatwością dostaniecie w Empiku. Jest w nim parę artykułów, ale większość z niego to gotowe scenariusze zajęć, plakaty oraz karty pracy gotowe do kopiowania dla uczniów. Bardzo przydatne w pracy z mniejszymi uczniami.

English Matters – to czasopismo przeznaczone dla osób uczących się angielskiego, ale z powodzeniem każdy nauczyciel może z niego korzystać by być na czasie. Czytając wzbogacamy i przypominamy sobie słownictwo, a dodatkowo możemy wykorzystać artykuły do pracy z uczniami podczas zajęć.

Horyzonty anglistyki – to bardzo fajne czasopismo. Polecam Wam pobrać przykładowy egzemplarz w formie PDF – linki znajdziecie na fanpage’u. Znajdziecie tutaj sporo wiedzy praktycznej oraz wskazówki metodyczne.

Języki obce w szkole – to czasopismo poznałam jako pierwsze jeszcze podczas studiów. Tutaj również znajdziecie mnóstwo artykułów związanych z metodyką oraz praktycznymi pomysłami na zajęcia. Ale co najważniejsze na stronie http://jows.pl macie bezpłatny dostęp do wszystkich wydań! Można czytać do woli i korzystać z wszystkich wydań archiwalnych.

Pisz bloga lub artykuły

Nic tak nie zmusza do poszukiwań i rozwoju jak tworzenie własnych treści. Każdy bloger lub autor artykułu do czasopisma chce się podzielić swoją wiedzą, spostrzeżeniami czy materiałami. Szukamy aktualnych nowinek, staramy się przekazywać czytelnikom najważniejsze tematy oraz skierować uwagę na problemy, z którymi mogą spotkać się nauczyciele. Wszystko po to by się ciągle rozwijać i doskonalić. Dla mnie pisanie tego bloga to poszukiwanie interesujących stron i aplikacji, które pomagają nauczycielom wzbogacić ich zajęcia. Piszę również artykuły dla „Get Creative”, gdzie w sekcji Hi-Tech dzielę się z Wami opisami aplikacji, które warto znać i wykorzystać na zajęciach z mniejszymi uczniami.

Spotykaj się z innymi nauczycielami

Czy to na szkoleniach, w pracy, czy prywatnie – takie spotkania dają możliwość wymiany spostrzeżeń, pomysłów oraz doświadczeń. To głównie my sami “sprzedajemy” sobie różne patenty podczas własnych rozmów, polecamy sobie grupy na FaceBook’u, mówimy w jakich szkoleniach warto wziąć udział, gdzie warto być by zdobywać nową wiedzę i umiejętności.

Słuchaj podcastów

Przyznam Wam, że nie pałałam miłością do tej formy uczenia się i zdobywania nowych informacji, ale od kiedy jestem zapracowaną mamą ta opcja jest dla mnie genialna. Nie muszę skupiać się na obrazie, tylko włączam nagranie i słucham. A słuchać mogę wszędzie i o każdej porze.

A wszystko zaczęło się od cyklu nagrań prowadzonych przez Karolinę Lubas! Prowadzi ona super rozmowy z osobami związanymi z edukacją w ramach nagrań pt. „Do odpowiedzi”. Miałam nawet przyjemność udzielić jej wywiadu, co było dla mnie nie lada wyzwaniem. Polecam Wam jej podcasty, które znajdziecie tutaj: Podcast „Do odpowiedzi” . Do tej pory pojawiło się 12 podcastów, w których Karolina rozmawia między innymi o: grach na zajęciach, obozach językowych, książkach, systemie edukacji, dwujęzyczności czy CLIL’u. Każde nagranie jest bardzo wartościowe i z pewnością wyciągniecie coś dla siebie. 

Drugie miejsce z podcastami to Edugadki. Jak możemy przeczytać na stronie „W EduGadkach rozmawiamy o edukacji.  Chcemy inspirować, wspierać i dostarczać praktycznych porad, a nasze podkasty kierujemy do wszystkich zainteresowanych edukacją, w tym nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców uczniów. Zapraszamy do rozmowy postacie nietuzinkowe – przede wszystkim nauczycieli-praktyków, naukowców, ekspertów. EduGadki to spotkania z ludźmi pełnymi pozytywnej energii i pasjonatami, którzy będą się z Wami dzielić swoimi doświadczeniami i praktycznymi rozwiązaniami, wypracowanymi często w ciągu wielu lat pracy. W naszych podcastach będziemy unikali bezowocnego teoretyzowania, narzekania i politykowania.” I tak właśnie jest – podcasty są naprawdę bardzo ciekawe i wciągające. Polecam całym sercem.

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłam Wam znaleźć nowe sposoby na rozwój nauczyciela.

Koniecznie zajrzyjcie do wszystkich wpisów w ramach akcji Eduweek. Poniżej zostawiam link do wydarzenia, gdzie znajdziecie mnóstwo przydatnych artykułów:

#Eduweek3  – klik!

See you,

Sylwia

 

This Post Has 3 Comments
  1. Dla mnie grupy na Facebooku stały się czymś nieporównywalnie pomocnym, jeśli chodzi o naukę, sposoby na naukę, szybsze zapamiętywanie i radzenie sobie z emocjami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content