skip to Main Content

Półsłówka – powtórka słownictwa inaczej + gra do pobrania.

O tym, że lubię różnego rodzaju łamigłówki chyba już wiecie. Bardzo lubię  je stosować na zajęciach, ponieważ stanowią wyzwanie połączone z dobrą zabawą. Dzięki nim można wspaniale sprawdzić znajomość słownictwa i nie tylko.

Mogliście do tej pory przeczytać o: rebusach, secret code, Trimino, QR kodach, word scramble, spinning words.

Dzisiaj przyszła pora na PÓŁSŁÓWKA. Tak, dobrze czytacie 😉 Pomysł przyszedł mi do głowy podczas czytania książki, kiedy przesuwałam zakładkę między kolejnymi linijkami tekstu. Odczytywanie słówek w ten sposób wydało mi się na tyle ciekawe, że postanowiłam stworzyć 140 kart do powtórzenia słownictwa pod egzamin ósmoklasisty. Z każdego rozdziału wybrałam po 10 słówek. W pliku, który przygotowałam znajdziecie również klucz odpowiedzi. Każda karta posiada własny numer, więc łatwo będzie Wam sprawdzić, czy słowa zostały prawidłowo odgadnięte.

Jak wykorzystać PÓŁSŁÓWKA na zajęciach?

Uczniowie mogą rozszyfrowywać słowa indywidualnie, w parach lub grupach. Karty wycinamy, laminujemy, układamy literami do dołu na stole lub ławkach i zaczynamy grę. Poniżej kilka pomysłów.

Praca indywidualna – uczeń losuje słówko, rozszyfrowuje je i tłumaczy. Możemy poprosić o ułożenie z nim zdania lub podanie jego definicji.

Praca w parach – uczniowie losują z puli po 20 słówek. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zapisze poprawnie wszystkie wylosowane półsłówka. 

Praca w grupach – każda grupa otrzymuje zestaw wylosowanych słówek. Najpierw je rozszyfrowują, a następnie zapisują zdania z tymi słówkami. Wygrywa grupa, która jako pierwsza poprawnie wykona zadanie.

Gra w dwóch drużynach – tutaj będzie potrzebny Wam dzwonek hotelowy. Każda drużyna wysyła po kolei jedną osobę do „pojedynku”. Uczniowie stają naprzeciwko siebie. Po środku ustawiamy dzwonek oraz półsłówka. Nauczyciel losuje jedną kartę i pokazuje ją uczniom. Osoba, która jako pierwsza odgadnie słowo uderza w dzwonek i wypowiada słowo (opcjonalnie możemy poprosić o podanie tłumaczenie, zdanie lub definicję). Za każde poprawnie odgadnięte słowo drużyna zdobywa punkt. Gramy przez kreślony czas lub do określonej liczby punktów – zależnie od czasu jaki mamy na grę.

Półsłówka – zestaw 140 słówek do pobrania (egzamin ósmoklasisty, wszystkie rozdziały).

Mam nadzieję, że skorzystacie z półsłówek do powtórzenia słownictwa przed egzaminem ósmoklasisty, który tuż tuż! Gotowy zestaw, o którym pisałam na początku wpisu pobierzecie TUTAJ. I teraz ogromna prośba do Was – jeśli pobieracie moje materiały, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawicie po sobie ślad. Każdy komentarz, lajk na FB, udostępnienie wpisu lub oznaczenie znajomego to dla mnie znak, że doceniacie moją pracę. To wielka motywacja do tworzenia nowych wpisów i pomocy dla Was.

A już w weekend czeka Was wspaniałe wydarzenie Eduweek! Więcej o akcji, w której mam przyjemność mam brać udział przeczytacie TUTAJ. Stay tuned!

See you,

Sylwia

This Post Has 30 Comments
  1. Właśnie zaczynam swoją przygodę z 8-klasistami, półsłówka z pewnością nam pomogą! Dziękuję serdecznie! 🙂

  2. Bardzo ciekawe zadanie! Już się nie mogę doczekać wykorzystania tego materiału z moimi ósmoklasistami 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content