skip to Main Content

Vocab pong – gra uniwersalna + bonus do Egzaminu 8-klasisty (dział żywienie)

Bardzo spodobała się Wam gra Round the table (kilk). Dzisiaj mam dla Was kolejną grę uniwersalną, którą wykorzystacie na zajęciach powtórkowych z dowolnego słownictwa. Kojarzycie grę towarzyską Beer Pong? A czy wiecie, że super nada się na zajęcia językowe? Tak, dokładnie! A można ją wykorzystać na wiele sposobów. Kto chętny na garść pomysłów, niech czyta dalej, co mi wpadło do głowy. Vocab Pong nadchodzi!


Rzeczy potrzebne do zagrania w Vocab Pong
 
Do zagrania w grę będą potrzebne Wam:
  • plastikowe lub papierowe kubeczki -polecam te z plastiku, ponieważ są stabilniejsze (korzystam z kubeczków Ikei)
  • piłeczki do ping ponga (polecam ok 4, ponieważ gonienie za jedną jest męczące),
  • karty wyrazowe – możecie wykonać w domu przed zajęciami i wydrukować lub poprosić uczniów o zapisanie słówek na małych kartkach papieru przed rozegraniem gry,
 • kartki papieru i długopisu do zapisywania zdobytych punktów.
Jak grać w Vocab Pong?
 
Przygotowujemy dwa zestawy kubeczków po min. sześć sztuk. Liczbę kubeczków dostosowujemy do liczby naszych uczniów oraz czasu jaki chcemy przeznaczyć na naszą grę. Układamy je w trójkąt (jak bile do gry w bilarda) i ustawiamy na przeciwnych końcach stołu. Do kubeczków wkładamy karty z polskimi lub angielskimi wyrazami oraz opcjonalnie karty specjalne (np. dodatkowe lub ujemne punkty, zamiana punków, karty Kaboom itp.).

Dzielimy uczniów na dwie drużyny. Zadaniem uczniów jest odbicie piłeczki o stół i trafienie nią do kubeczka drużyny przeciwnej. Zadanie nie jest wcale takie proste! Gdy uczniowi uda trafić się do kubeczka należy sięgnąć z jego dna kartę ze słówkiem i wykonać zadanie. Wybór zadania zależy już od Was. Możemy poprosić uczniów o:
 • przetłumaczenie słówka na polski/angielski,
 • ułożenie zdania,
 • podanie definicji,
 • podanie słówka o przeciwnym znaczeniu (w przypadku przymiotników).
Uczeń zdobywa punkt dla swojej drużyny jeśli poprawnie wykona zadanie. Do kubeczka kładziemy nową kartę wyrazową. Jeśli zadanie nie zostanie wykonane poprawnie karta pozostaje w kubeczku a uczniowie mają szansę poprawy w kolejnych rzutach.
Jeśli korzystacie z kart specjalnych, to do każdego kubeczka kładziemy dwie karty: jedna ze słówkiem i jedna karta specjalna. W przygotowanym przeze mnie zestawie znajdziecie karty: +5/10/15/20 punktów, -5/10/15/20 punktów, karty „swap points” oraz „Kaboom”. Proponuję na starcie przyznać każdej drużynie po 50 punktów.
Licznie punktów
 
Proponuję żeby to nauczyciel zliczał punkty i kontrolował poprawność wykonanych zadań. W tym celu na przygotowanej wcześniej kartce zapisujemy punkty dla każdej drużyny. Pozwólcie uczniom na wymyślenie nazw swoich drużyn – na pewno zaskoczą Was kreatywnością.
Kto wygrywa?
 
Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie określoną przez Was liczbę punktów np. 100. Drugą opcją jest gra na czas – ustalamy limit np. 10 min i po tym czasie wygrywa drużyna z większą liczbą punktów. Wszystko zależy od poziomu zaawansowania i wieku Waszych uczniów.
Inne wariacje gry
 
Możecie zmienić Vocab Pong w Grammar Pong. W tym celu do kubeczków trafiają np. zdania z lukami lub czasowniki nieregularne. Zasady przyznawania punktów zostają jak wyżej.
Action Pong – w kubeczkach kładziemy karty z czasownikami lub zadaniami do wykonania np. „jump 3 times”, „turn around” i zadaniem uczniów jest pokazanie danej czynności. Fajnie sprawdzi się w grupach z młodszymi uczniami. Postarajcie się wtedy jednak ustawić dużo kubeczków, żeby zwiększyć szansę trafienia piłeczką.
Speaking Pong – do kubeczków wkładamy zdania lub tematy do dyskusji. Zadaniem ucznia jest wypowiedzenie się na dany temat.
Dział „Żywienie”  – karty po angielsku, polsku oraz karty specjalne
 
Przygotowałam dla Was zestaw kart, które pozwolą Wam na rozegranie gry przy powtórce działu „Żywienie” pod egzamin ósmoklasisty. Karty te można wykorzystać w innych grupach wiekowych wycinając tylko te, które Wasi uczniowie już znają lub te, które chcecie żeby poznali.
W zestawie znajdziecie 72 karty z angielskimi słówkami, 72 karty z polskimi słówkami oraz 24 karty specjalne. Łącznie 168 kart! Jeśli chcecie je otrzymać pod postem na FB z tym wpisem oznaczcie jedną osobę, której mogą przydać się te karty. W wiadomości prywatnej otrzymacie link do pobrania kart.

Spodobał się Wam się mój pomysł na grę Vocab Pong? Zostawcie po sobie ślad – like lub komentarz pod postem.
Zapraszam do pozostałych wpisów z materiałami pod Egzamin ósmoklasisty rebusy – człowiekSpinning words – domsecret code – edukacjaWord Scramble – pracaQR kody – życie rodzinne i towarzyskie

Mam do Was małą prośbę – jeśli podobał się Wam mój wpis dotyczący QR kodów, to możecie oddać na mnie głos w konkursie Edublogów. Wystarczy kliknąć TUTAJ, odnaleźć w komentarzu mój post i kliknąć „like”. Z góry dziękuję za oddane głosy!

See you,
Sylwia
This Post Has One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content