skip to Main Content

Klik w link – Trimino. Gra, którą musisz znać!

Przyznam się bez bicia – dopiero co poznałam Trimino i przepadłam! Cudowna gra, która pozwoli powtórzyć słownictwo lub gramatykę. Dzisiaj pokażę Wam jak stworzyć własne Trimino w kilka chwil. Specjalnie dla Was przygotowałam Trimino z ponad 100 PHRASAL VERBS do pobrania.

Co to jest Trimino?

Trimino to gra układanka (wariacja domino), której celem jest ułożenie trójkątów tak, aby ich boki tworzyły pary, a całość stworzyła jeden z trzech kształtów: trójkąt, gwiazdę lub sześciokąt.

 

Tworzymy własne Trimino
Zaczynamy od przejścia do strony paul-matthies.de/Schule/Trimino.php – klik. Strona jest w języku niemieckim, ale nie martwcie się. Jeśli korzystacie z przeglądarki Chrome, to wyskoczy Wam opcja przetłumaczenia strony, z której polecam skorzystać.
Przechodzimy do wybrania ustawień naszego Trimino:
Najpierw wybieramy kształt Trimino: gwiazda (Stern) – 12 par, trójkąt (Dreieck klein) 9 par oraz sześciokąt (Sechseck) 30 par (zielone zaznaczenie).
Następnie wybieramy rodzaj czcionki (niebieskie zaznaczenie), kolor czcionki oraz kolor narożników (pomarańczowe obramowanie). Zaznaczamy opcję „do pobrania” (Als Download)  i klikamy kafelek Wprowadź zmiany (Begriffe eingeben). Zależnie od wybranego kształtu wpisujemy odpowiednią liczbę par słów w rubryki.
Na sam koniec możemy wybrać, czy nasza gra ma być wydrukowana jako pomieszane kafelki (Steine mischen) – przydatna jeśli chcemy poprosić uczniów o jej wycięcie np. na lekcji lub w ramach zadania domowego.
Gdy wszystko mamy już gotowe, klikamy przycisk Trimino erstellen – zobaczymy gotową grę. Możemy ją zapisać i wydrukować (zielone zaznaczenie). Gotowe! Poniżej zobaczycie jak wygląda pusty szablon.
Jeśli chcecie Wasze Trimino może nie mieć kolorowych narożników – wystarczy wpisać „FFFFFF” w pole Schriftfarbe. Wtedy uczniowie będą mogli pokolorować narożniki poprawnie ułożonego kształtu – jeśli np. mają kilka zestawów tego samego kształtu do ułożenia. Po drugie, możecie pokolorować je samodzielnie, jeśli nie macie opcji druku w kolorze. Oczywiście, jeśli nie lubicie kolorowania i macie możliwość kolorowego wydruku, to polecam wybranie dowolnego koloru narożników w generatorze.
UWAGA!

Przed wydrukiem sprawdźcie, czy słowa na siebie nie nachodzą – może się tak stać w przypadku dłuższych wyrażeń.

Wycinamy i laminujemy
Aby Trimino posłużyło nam na więcej niż jedną lekcję proponuję żebyście zalaminowali swoje zestawy. Możemy jeden zestaw spiąć spinaczem lub włożyć w kolorową kopertę, wtedy trójkąty z różnych zestawów się nie wymieszają.

Jak wykorzystać Trimino
Trimino super sprawdzi się do powtórzenia słownictwa, krótkich wyrażeń, synonimów, antonimów, czasowników lub czasowników frazowych.
W klasie możemy rozdać uczniom Trimino i poprosić, by ułożyli je samodzielnie, w parach lub grupach. Możemy też zrobić rozgrywkę, która drużyna ułoży Trimino jako pierwsza – wtedy sugeruję użycia kształtu sześciokąta. Jego ułożenie zajmuje min 10 min.
Możemy też rozdać Trimino jako pracę domową i poprosić by uczniowie przykleili je na kartkę, lub ponumerowali trójkąciki.
Kolejną opcją jest wydrukowanie pustych szablonów i poproszenie uczniów o stworzenie własnego Trimino. Stworzone Trimino wędruje do innego ucznia, pary lub grupy.
PHRASAL VERBS do pobrania!
Jeśli macie ochotę to możecie otrzymać zestaw ponad 100 phrasal verbs! Link do pobrania TUTAJ
Znacie Trimino? Lubicie je używać na zajęciach? Czekam na Wasze komentarze.
See you,
Sylwia
This Post Has 34 Comments
  1. Szukałam inspiracji na ciekawe powtórki słownictwa i bingo. Bardzo dziękuję z pewnością skorzystam. Jeśli mogę prosić phrasals to bardzo chętnie przytulę 😉

  2. Uwielbiam trimino, poznałam dzięki Tobie ? ćwiczę z uczniami słówka, zwroty, funkcje językowe itd, fantastyczna zabawa i sposób na naukę ?

  3. Dziękuję za pomysł z Triminio – nie mam Facebooka więc nie mogę kliknąć, czy jest szansa na Phrasal Verbs?

  4. Proszę o radę. Na ekranie mam podgląd, gdzie jest wszystko ok, a gdy drukuję, pojawiają się dziwne znaki.

  5. Świetny pomysł na powtórkę słownictwa i struktur gramatycznych. Rewelacyjna forma do pracy grupowej. Dziękuję za pomysł i pozdrawiam.
    (nie mam FB, czy byłaby szansa na phrasal verbs)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content