skip to Main Content

Klik w link – Secret Code Generator Quapp.com

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam wszelkiego rodzaju łamigłówki. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony zapisywaniu słówek kodem! Secret code – to jest to!

Już jakiś czas temu, a dokładnie to parę lat temu, wykorzystywałam na zajęciach z moimi uczniami koło do kodowania słów – pobierzecie je tutaj KLIK. Do wyboru mamy dwie opcje – znaki i litery. Ja korzystałam z wersji ze znakami i zabawy było co niemiara! Koła są do pobrania za darmo, więc tym bardziej polecam je wykorzystać. ALE był jeden problem – zapisanie słówek dla moich uczniów zajmowało mi sporo czasu. Sama rysowałam znaczki z koła i po napisaniu 20 słówek miałam już dość.

Postanowiłam przeszukać otchłań internetu i poszukać generatora kodów i TADAM oto jest! ?
Generator quapp.com jest bardzo intuicyjny i w parę chwil stworzycie zakodowane słowa.

Zaczynamy od przejścia do strony https://quaap.com/D/secret-code-worksheets i klikamy w napis „secret word worksheet”


Po kliknięciu zobaczycie poniższą stronę.

page title (żółta strzałka) – tutaj wpisujemy tytuł swojej karty pracy, domyślnie będzie tam wpis z aktualną datą

type  (czerwona strzałka) – dokonujemy wyboru kodowania naszej wiadomości: symbole lub znaki matematyczne

text to encode (zielona strzałka) – tutaj wpisujemy nasz słowa/ frazy do zakodowania

niebieska strzałka – wybieramy czy zadanie ma być wydrukowane czy dostępne online. ALE wersję online, która wygląda moim zdaniem dużo ładniej, możecie też wydrukować. I teraz mała uwaga – przed wydrukiem sprawdźcie czy kody się nie „rozjechały” na dwie strony. Czasem zdarza się tak, że symbole zostają na końcu strony, a kratki do rozwiązania kodu są na następnej. Wystarczy dać parę razy „enter” między słowami i gotowe.

Teraz pokażę Wam jak wyglądają kody w wersji print oraz online (+ wersja do wydruku).

Wpisałam tytuł mojej karty pracy „school objects”, wybrałam opcję symbole, wpisałam 5 słów oraz wybrałam opcję print. Naciskamy „Go”.

I oto co zobaczycie. Klikając opcję „print” przechodzicie do wydruku. Klikając w kafelek obok „options” możecie dowolnie zmodyfikować wpisane słowa itd.

Tak będzie wyglądać opcja „print” gotowa do wydrukowania lub zapisania na komputerze. Nie podoba mi się w tej wersji miejsce na wpisanie liter.

Zdecydowanie wolę opcję „online” do wydruku. Zaraz pokażę Wam jak to wygląda. Pozostawiam te same słowa i opcje kodowania, zmieniam tylko opcję na „online”.

Te same słowa klikamy w opcję „online” i zobaczycie coś takiego:

Tę opcję polecam „na szybko”, jeśli macie dostęp do tablicy multimedialnej i zostało Wam dosłownie 5-10 min do końca lekcji. Uczniowie mogą podchodzić i wpisywać litery. Możemy kliknąć opcję „check” i zobaczyć, czy uczniowie poprawnie rozwiązali zakodowane słowa. Jednak polecam wydrukować wersję „online”.
Klikamy w opcję „print” i możemy wydrukować lub zapisać nasze kody do PDF (wybierając inną drukarkę).

Możecie też dać dodatkowe „entery” żeby mieć dodatkowe przestrzenie między kodami.

JAK WYKORZYSTAĆ SECRET CODE?

Polecam zakodowanie poszczególnych słówek lub fraz. Możecie również kodować całe zdania.

Może to być fajna opcja na wprowadzenie nowego słownictwa. Uczniowie rozwiązują zakodowane słowa i szukają ich znaczeń w słowniku.

Można z nich skorzystać przy powtórzeniu słownictwa. Możemy podzielić klasę na pary lub małe grupy. Wygrywa para/grupa, która jako pierwsza rozwiąże poprawnie otrzymane kody.

Zakodowane słowa mogą posłużyć też do wprowadzenia tematu zajęć. Kodujemy słowa związane z tematem lekcji i pytamy uczniów, czy wiedzą czego będzie ona dotyczyć.

Uczniowie mogą też sami przygotować zestaw zakodowanych słów jako praca domowa. Uczniowie wymieniają się w parach swoimi zestawami.

GRA

Nie byłabym sobą, gdybym nie wymyśliła gry z użyciem secret code ?
Dzielimy uczniów na dwa zespoły. Każda grupa otrzymuje zestaw tych samych słów – liczbę dopasowujemy do wieku uczniów i ich poziomu zaawansowania. Uczniowie rozwiązują zakodowane słowa i zapisują na odwrocie każdej karteczki polskie znaczenie. Możemy dodatkowo ustalić limit czasowy. Grupa oddaje swoje słowa nauczycielowi i za każde poprawnie rozszyfrowane słowo + prawidłowe tłumaczenie otrzymuje punkt. Wygrywa zespół z większą liczbą punktów. Jeśli mamy remis możemy zrobić dogrywkę. Wtedy zespół typuje kolejno po jednej osobie. Para uczniów podchodzi do nauczyciela i rozwiązuje łamigłówkę – szybsza osoba wygrywa.

BONUS DLA CZYTELNIKÓW

Przygotowałam dla Was zestaw zakodowanych słówek z repetytorium ósmoklasisty do tematu edukacja. Jeśli chcesz otrzymać materiały w formie PDF do wydruku polub mój fanpejdż na Fejskubu i wpisz w komentarzu pod postem (na FB) hasło „secret code„. Miło mi będzie jeśli oznaczysz koleżankę lub kolegę do przeczytania wpisu na FB. W wiadomości prywatnej otrzymasz zestaw ponad 100 słówek i zwrotów opracowanych w oparciu o repetytorium „Teraz egzamin ósmoklasisty” wydawnictwa Nowa Era (nie jest to wpis sponsorowany, po prostu lubię to repetytorium). WAŻNE: wiadomość ode mnie może wylądować w folderze „inne”. Postaram się wysyłać wiadomości jak najszybciej, ale pamiętaj, że nie zawsze mam dostęp do komputera – proszę o cierpliwość ?

Polecam Wam tworzenie własnych zakodowanych słów – zarówno wersję drukowaną jak i online. Myślę, że będzie to coś fajnego i ciekawego dla Waszych uczniów.

See you,
Sylwia

This Post Has 5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content