skip to Main Content

Klik w link – Baamboozle. Darmowy bank oraz generator gier.

Pędzę do Was z moim najnowszym odkryciem Baamboozle. Nie wiem, jak to się stało, że dopiero teraz odkryłam tę rewelacyjną stronę. Znajdziecie na niej gotowe, darmowe gry oraz stworzycie własne. Jeśli jej nie znacie, to koniecznie przeczytajcie ten wpis!

Co to za strona?

Rewelacyjna! Serio.

Po pierwsze, możecie skorzystać z gotowych gier od ręki. Nie musicie się zapisywać, by zagrać w dowolną grę, która została udostępniona publicznie. Wybieracie interesujący Was temat i gotowe.
Po drugie, nie ma dwóch identycznych gier. Nawet jeśli dotyczy on tego samego zestawu pytań, to program za każdym razem wybiera losowo pytania, by utworzyć grę.
Po trzecie, nie trzeba generować konta dla ucznia, żeby zagrać w grę. Wystarczy wejść na stronę, wybrać zestaw i grać.
Po czwarte, uczniowie muszą sami udzielić odpowiedzi na pytania. Quizy nie zawierają odpowiedzi do wyboru.
Po piąte, uczniowie mogą sami korzystać ze strony. Odpowiedzi pojawiają się po naciśnięciu przycisku „check”, więc nauczyciel może tylko doglądać, na jakim etapie są uczniowie i ewentualnie udzielać dodatkowego feedbacku. Uczniowie sami zaznaczają, czy udzielili prawidłowej odpowiedzi, czy też nie.
Po szóste, w gry na stronie mogą grać uczniowie na każdym poziomie zaawansowania i w każdym wieku! To my jako nauczyciele w pełni wybieramy treści oraz rodzaje pytań skrojone na potrzeby naszych uczniów.
No i na koniec najlepsze: strona jest dostępna za darmo i nie ma na niej reklam!
Jak działa Baamboozle? Short tutorial.
Aby zacząć tworzyć własne gry należy zarejestrować się na stronie www.baamboozle.com (klik)
Logujemy się na swoje konto.
Klikamy w niebieski kafelek „Create Game”.
Teraz wybieramy nazwę naszej gry, dodajemy jej opis oraz opcjonalnie możemy załączyć obrazek, który będzie jakby okładką naszej gry.
Przechodzimy do wpisania pytań i odpowiedzi (czerwone strzałki), wybieramy liczbę punktów dla naszego pytania 5/10/15/20/25 (fioletowa strzałka) oraz opcjonalnie dodajemy obrazek (zielona strzałka). Aby dodać pytanie do naszej gry, musimy nacisnąć przycisk Add question (żółta strzałka). Od Was zależy jakiego typu dodacie pytania i ile punktów można za nie zdobyć. Możemy np. umieścić proste pytania „What’s this?” dla najmłodszych uczniów i załączyć obrazki. Dla starszych uczniów możemy wpisać zdania z luką, ułożyć rozsypanki literowe lub wyrazowe lub zadać pytania bardziej złożone – wszystko zależy od tego co chcemy przetestować (słownictwo, gramatykę, pytania związane z kulturą krajów anglojęzycznych). Dodajemy tyle pytań, ile chcemy – nie ma ograniczeń!


Jeżeli Wasz quiz będzie zawierał jeden typ pytań to możecie skorzystać z opcji kopiuj wystarczy kliknąć na dwa kwadraciki (patrz strzałka poniżej) i automatycznie utworzy się Wam to samo pytanie i odpowiedź. Należy odpowiednio zmodyfikować odpowiedź i jeśli to konieczne część pytania. Przy dodaniu pytania w polu „Add question” widzicie liczbę – oznacza ona, które pytanie z kolei dodajecie do gry.

Kiedy mamy już dodane wszystkie nasze pytania klikamy przycisk „close”. Wyświetla się Game preview. W czerwonej pętelce macie suwak hide/show, którym ustawiacie, czy odpowiedzi mają być widoczne, czy też nie. Klikając na ikonkę kosza usuwamy pytania z gry.
W żółtej pętelce zaznaczyłam trzy opcje, które opisze poniżej (Play Game, Study Mode oraz Add Question).
Wybierając opcję Study mode ćwiczymy z uczniami zagadnienia z naszej gry.  Najpierw czytamy pytanie i uczniowie odpowiadają na pytanie. Następnie klikamy kafelek Check pojawia się odpowiedź. Uczniowie klikają Okay dla prawidłowej odpowiedzi lub Oops jeśli odpowiedź była nieprawidłowa. Program podlicza poprawne i błędne odpowiedzi (patrz niebieska belka z wykresem i procentami po lewej stronie).


Klikając na opcję Add questions możemy w dowolnym momencie dodać pytania do naszej gry.

W głównym oknie mamy też Settings – ustawienia, gdzie wybieramy, czy gra ma być publiczna czy prywatna. Klikając update zapisujemy zmiany, a przycisk Delete usuwa naszą grę.
Wybierając opcję Play game dokonujemy wyboru liczby drużyn (2, 3 lub 4) oraz rodzaju gry quiz (same pytania) lub classic (pytania plus specjalne pola power ups)


W wersji classic oprócz pytań mamy power ups. Są to punkty, które program sam losowo dodaje, odejmuje lub zamienia między drużynami. Są one ukryte pod pewnymi kafelkami w grze. Nigdy nie wiadomo, gdzie się ukryły, dlatego gra jest bardzo ekscytująca. W wersji classic nigdy nie wiadomo, kto wygra. Może okazać się w ostatniej chwili, że drużyna z mniejszą liczbą punktów zdobywa dodatkowe punkty lub zamienia się punktami z wygrywającą do tej pory drużyną. Przykładowe power ups poniżej:

Zasada gry jest bardzo prosta:
  • uczniowie wybierają liczbę z planszy, 
  • pojawia się pytanie, uczniowie udzielają odpowiedzi i klikają przycisk check
  • jeśli udzielili prawidłowej odpowiedzi klikają Okay i zdobywają określoną liczbę punktów. Jeśli odpowiedź była błędna klikają Oops i nie otrzymują punktów. 
Program generuje gry składające się z 16 lub 24 kafelków (pytań) zależnie od tego ile pytań mamy w naszej grze. Pytania są wybierane losowo za każdym razem.
Wszystkie stworzone przez Was gry zobaczycie klikając w przycisk My games, który znajduje się obok domku na samej górze po lewej stronie. Możecie tutaj stworzyć kolejne gry lub modyfikować już istniejące. Jak wspominałam wcześniej, nie ma ograniczeń! Możecie stworzyć nawet milion gier!
Możemy skorzystać z istniejących już gier i użyć lupki wpisując interesujące nas zagadnienie. By to zrobić klikamy w napis Featured games znajdujący się na samej górze po lewej stronie.
Gorąco polecam Wam tę stronę. Stworzenie gry jest bardzo proste, a Wasi uczniowie na pewno będą chętnie w nie grać. Jeśli nie macie czasu na tworzenie gier, to możecie skorzystać z już istniejących. Dobra zabawa gwarantowana, zwłaszcza w wersji Classic.
A Wy znacie Bamboozle? Podzielcie się swoimi wrażeniami na temat tej strony.
See you,
Sylwia
This Post Has 4 Comments
  1. Czy jest to podobne do quizów kahoot? Czy uczniowie odpowiadają na telefonach czy ja wyświetlam na tablicy, oni udzialają odpowiedzi a ja je sprawdzam? Przepraszam ale jestem zielona i chciałam widzieć jak to wygląda w pracy w grupach na lekcji:)
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content