skip to Main Content

Klik w klink – Free Word Scramble worksheet generator + gra do wydruku

Dzisiaj mam dla Was kolejną rewelacyjną stronę do tworzenia łamigłówek dla Waszych uczniów, i to za darmo! Dość długo szukałam strony, która będzie miała więcej niż jedną opcję układania rozsypanek literowych – udało się ? Na końcu wpisu czeka na Was gra do pobrania!

Zaczynamy od wejścia na stronę quickworksheets.net/worksheet-generators/word-scramble
Tworzenie kart pracy jest bardzo intuicyjne i wszystko przebiega sprawnie.

Na początku wybieramy rodzaj czcionki. Do wyboru mamy trzy opcje: Sans-serif, serif oraz hand.
Możemy również dostosować wielkość naszej czcionki klikając w opcję size (żółta pętla).
Nadajemy tytuł naszej karty pracy w polu Enter Worksheet Title (zielona pętla), wpisujemy datę oraz imię, zaznaczone małą niebieską pętlą na zdjęciu poniżej (możecie te pola zostawić puste). Opcjonalnie możemy również dodać instrukcje do naszej karty pracy (duża niebieska pętla).

Następnie przechodzimy do wpisania słów (czerwona pętla). Możemy wpisać 26 słów – każde z nich zapisujemy kolejno w liniach (nie po przecinku). I teraz mała uwaga: wpisując słowa dwuczłonowe np. police officer, program pomiesza litery z obu słów razem – spacja nie jest brana pod uwagę.
Jest również opcja wybrania słów z istniejących już zestawów/list (żółta pętla).

Listy posiadają swoje nazwy i mamy wgląd w słówka, które się w niej znajdują (zdjęcie poniżej).

Kolejnym krokiem jest wybranie jednej z trzech opcji podpowiedzi do rozwiązania naszych rozsypanek literowych: bez podpowiedzi, podana pierwsza litera oraz podane 25% liter (żółta pętla). Opcja bez podpowiedzi jest bardzo trudna, pierwsza litera jest całkiem ok, ale zdecydowanie najbardziej lubię ostatnią opcję.
Następnie wybieramy czy na naszej karcie pracy ma być widoczny Word Bank (niebieska pętla), czy też nie. Będzie to sporym ułatwieniem przy rozszyfrowywaniu słów.
Czerwoną strzałką zaznaczyłam opcję, która dostępna jest tylko w wersji premium. Nie ma zupełnie potrzeby korzystania z tej opcji, ponieważ dotyczy anagramów.

Wybieramy teraz czy nasze słowa mają być zapisane małymi czy wielkimi literami (czerwona pętla), oraz liczbę kolumn (żółta pętla). W naszej karcie pracy może znaleźć się również zadanie na pisanie (pomarańczowa pętla).

Po kliknięciu w pole Add a Writing Exercise zobaczycie to:

Wybieramy liczbę linii do zapisania zdań ze słowami, które muszą zostać rozwiązane. Linie mogą zostać ponumerowane lub nie.
Ostatnim etapem jest zaznaczenie opcji include an answer sheet (bardzo pomocna funkcja, dzięki której szybko sprawdzimy prace uczniów) oraz wybór formatu papieru. Klikamy w okienko nie jestem robotem a następnie w zielone pole z napisem MAKE WORKSHEET  i gotowe!

Mamy teraz dwie opcje: otworzyć nasz plik PDF i go wydrukować lub możemy go zapisać.

Poniżej zdjęcie karty odpowiedzi:

Muszę Wam napisać, że ta strona bardzo przypadła mi do gustu. Ma wiele dodatkowych funkcji, które są bardzo przydatne. Polecam każdemu z Was stworzenie chociaż jednej karty pracy.

WORD SCRAMBLE  GAME – dział „praca”

W grę możemy grać w małych zespołach, grupach lub parach. Uczniowie losują kartę (każda ma swój numer, który ułatwi Wam szybkie odnalezienie odpowiedzi w dołączonym kluczu) lub wybierają numer od 1 do 84. Zadaniem jest rozszyfrowanie słowa i podanie jego znaczenia po polsku lub ułożenie z nim zdania.  Jeden punkt możemy przyznać za poprawne rozwiązanie słowa, drugi za przetłumaczenie, a trzeci za ułożenie zdania. W sumie uczeń może zdobyć 3 punkty, ale od Was zależy ustalenie maksymalnej liczby punktów (1-3). Możemy ustalić też limit czasowy na rozwiązanie słowa – zależnie od poziomu zaawansowania naszej grupy. Wygrywa para lub grupa z największą liczbą punktów.

Gotową grę pobierzecie tutaj ➪ DOWNLOAD Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawicie po sobie ślad – like lub komentarz ? Możecie też oznaczyć znajomych w komentarzu ? To największa motywacja do tworzenia kolejnych postów!

Chcecie być na bieżąco z postami? Obserwujcie mój profil na Facebook’u ➪ KLIK 

Dajcie znać jak podoba Wam się strona do tworzenia rozsypanek wyrazowych. Jeśli skorzystacie z mojej gry na zajęciach, miło mi będzie jeśli wyślecie mi zdjęcia w wiadomości prywatnej.

PS Jeśli spodobał Wam się wpis o „Spinning words” KLIK to możecie na mnie zagłosować w konkursie na stronie Edublogi KLIK na najlepszy wpis października. Bardzo dziękuję za oddane głosy! ?

See you,
Sylwia

This Post Has 6 Comments
  1. Wielkie dzięki za link do generatora. Właśnie stworzyłam swoją pierwszą kartę pracy, ale z całą pewnością nie ostatnią! Świetnie, że dzielisz się z nami swoimi odkryciami! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content