skip to Main Content

Word cards w 5 odsłonach

Hello!

To już kolejna edycja akcji High5! i mój mały debiut. Na 16 blogach (linki pod wpisem) znajdziecie aż 80 (!) pomysłów na wykorzystanie jednej pomocy dydaktycznej ?

Ja przedstawię Wam moje pomysły na word cards. Pewnie myślicie, że nie można z nimi zrobić nic ciekawego. Mam nadzieję, że Was zaskoczę ? No to zaczynamy!

1. Word cards jako ZDRAPKI

Wyobraźcie sobie zdziwienie Waszych uczniów, gdy powiecie im, że słowa ukryte są pod zdrapkami. Podekscytowanie gwarantowane, dobra zabawa również. Takie zdrapki będą bardzo atrakcyjną wersją kart słownych.  Zalaminowane word cards posłużą Wam wiele razy, a zrobienie z nich zdrapek nie jest niczym trudnym. Sami zobaczcie:

Samo zdrapywanie może odbyć się na wiele sposobów. Możecie poprosić uczniów, aby zdrapywali literki kolejno i zgadywali jakie słowo ukryło się pod zdrapką . Można również zdrapać jedną linię po środku i domyślać się jakie to słowo. A może zdrapywać od końca? Tak też można ? Jedno jest pewne zdrapki na lekcji to mega zabawa!

2. Flip flaps

Ta metoda sprawdzi się bardzo fajnie z młodszymi uczniami, chociaż znam też starszych, którzy chętnie robią flip flaps w zeszytach. Ich przygotowanie nie wymaga wiele pracy. Wystarczą paski papieru złożone na pół. Można je przygotować w gotowej, wydrukowanej formie gotowej do wklejenia w zeszytach, albo poprosić uczniów o zapisanie najbardziej problematycznych słów i wklejeniu ich do zeszytu.

Uczniowie mogą wykorzystać flip flaps do gry! Gramy w parach. Uczniowie wymieniają się zeszytami. Uczniowie pokazują palcem pasek z wyrazem, który ma być przetłumaczony/przeliterowany na język angielski/polski. Jeśli padnie prawidłowa odpowiedź uczeń otrzymuje jeden punkt. Wygrywa osoba z większą liczbą punktów.

3. QR kody

Word cards możecie też zakodować! Mina uczniów – bezcenna ? Ponownie zalaminowane QR kody posłużą Wam dłuuuugi czas. Kodować możecie słowa, frazy, lub całe zdania – to zależy już od Was. Ja proponuję kodowanie pojedynczych słów.
Osobiście korzystam ze strony https://pl.qr-code-generator.com/ Wybieramy opcję “tekst” i wpisujemy słowo, które chcemy zakodować. Po prawej stronie macie do wyboru opcję ramki oraz koloru QR kodu.  Klikamy “download JPG” i po chwili mamy gotowy kod zapisany na naszym komputerze.

Aby odczytać QR kody potrzebna Wam będzie aplikacja pobrana na tablet lub smartphone. Znajdziecie ich całe mnóstwo. Po przeskanowaniu kodu na ekranie pojawi Wam się słowo.
Na moich zajęciach ta metoda cieszyła się dużym powodzeniem i dzieciaki same dopytywały kiedy będziemy mieć zajęcia z kolejnymi QR kodami.

4. Prezentacja w Power Point 

A kto powiedział, że karty wyrazowe muszą być na papierze? Przecież możemy użyć do tego programu – np. Power Point. Możemy wyświetlać słowa po angielsku lub po polsku, zależnie od celu naszych zajęć. Zobaczcie jakie fajne zadanie mają dzieci z filmiku poniżej. Nauczyciel musi przygotować prezentację oraz karty pracy ze słowami a uczniowie “polują” na słowa, które właśnie są wyświetlane.

5. Karteczki samoprzylepne

Karteczki samoprzylepne ma pewnie każdy z Was. Word cards możecie wykonać także przy ich pomocy. Co zrobić? Zapisujemy po jednym słowie lub jednej literce na jednej karteczce samoprzylepnej. Teraz do Was należy decyzja gdzie te karteczki “wylądują”. Możemy wklejać je do zeszytu, przykleić na tablicy, na ławce, pod krzesełkiem (jeszcze przed lekcją możemy zrobić to w ramach niespodzianki dla uczniów), na plecach, na czole – jak Wam się tylko podoba.

Mam nadzieję, że moje pomysły przypadły Wam do gustu. Dajcie znać czy macie jakieś inne pomysły na word cards?

Kolejne super pomysły znajdziecie na poniższych blogach:

Pomysły przy tablicy – 5 pomysłów na wykorzystanie gumowych rękawic

Małe duże – 5 sposobów na maty KIDDO

made by kate – “Zapuszkuj” swoje zajęcia na 5 sposobów!

Londonopoly – 5 pomysłów na chochlę do zupy

Let’s read in English – 5 eggstra pomysłów na wykorzystanie plastikowych jajek otwieranych na zajęciach

Karolina Lubas – 5 sposobów na kostki obrazkowe

Karolina Kępska Teacher Trainer – 5 żyć kartonowego pudełka 

Head Full of Ideas – 5 pomysłów na lodowe kubeczki

Get Engspired – 5 pomysłów na karteczki samoprzylepne

Enjoy English – 5 pomysłów na zalaminowaną kartkę papieru

English Freak – 5 pomysłów na karty obrazkowe

Edyta Pikulska – 5 sposobów na wykorzystanie klocków podczas zajęć

Easy Teaching Ideas – 5 pomysłów na wykorzystanie spinaczy do bielizny

AngSchool – 5 nowych żyć dla ścinków

Angielskie Bajanie – 5 pomysłów na tekturowe rolki

This Post Has 13 Comments
  1. Word cards to jedna z moich ulubionych pomocy dydaktycznych – jest prosta, szybko można ją przygotować i mogą to też zrobić nasi uczniowie. Dziękuję za te pomysły 🙂

  2. Super pomysły, gratuluję 🙂 Pomysł ze zdrapką muszę w końcu wykorzystać. Znalazłaś nagranie, na którym krok po kroku widać, jak przygotować taką zdrapkę. Dzięki 🙂

  3. Uwielbiam flip flaps! Oprócz słownictwa świetnie sprawdza się np. przy odmianie "to be" czy "have got" 🙂
    Prezentacja też super! Polecam Powtoon – można zrobić animację ze słownictwem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content