skip to Main Content

Niezbędnik nauczyciela – maty Kiddo!

Hello!

Dzisiaj zapraszam Was na wywiad z Beatą Budzyńską, która wymyśliła wspaniałe maty Kiddo. Moim zdaniem maty Kiddo to MUST HAVE każdego nauczyciela. Beata jest również założycielką grupy „Nauczyciele Angielskiego” na FB. Zapraszam do przeczytania wywiadu oraz KONKURSU z super nagrodami od www.playmeandlearn.com! 

 

Hej Beata, opowiedz nam o sobie.

Czym zajmujesz się na co dzień?

Skończyłam filologię angielską, studia plastyczne oraz historię sztuki. Te dwa obszary moich zainteresowań cały czas są obecne w moim życiu w różnym stopniu. Ucząc staram się wykorzystać elementy działań twórczych, kreatywnych, takich jak drama, metoda projektu, gry i ich tworzenie. To jest dla mnie najciekawsze – praca z uczniem, ale na zasadzie jego autonomiczności, pobudzania wyobraźni i zabawy.
 
 
Skąd wziął się pomysł na maty Kiddo?
Zawsze chciałam zrobić grę. Jak się zabierałam za myślenie o grach, to zaraz wchodziłam w świat systemów totalnych. Potrzebne mi było takie uniwersum, które ja i każdy inny nauczyciel wykorzysta na wiele wiele sposobów. Gry składają się w warstwie mechaniki z informacji połączonych na planszy w  siatki, systemy otwarte z metą/startem, czy zamknięte, jak np. Monopoly, informacja może też być kartą do gry. W moim projekcie bit informacji, taki jak litera, obraz, słowo potrzebował nowego odpornego nośnika. Wymyślenie tego nośnika, wytrzymałego na  pracę z dzieckiem, bezpiecznego, trwałego, pozwalającego oddać dziecku inicjatywę i wyjść z poziomu siedzenia, zajęło mi dwa lata. Ostatecznie tym nośnikiem są gumowe zadrukowane na kolorowo maty Kiddo, w takim w miarę kompromisowym formacie A4. Można je układać w dowolny sposób, inspirując się zabawami i grami z całego świata. Czyli matami Kiddo można zagrać jak w ogromne Monopoly, szachy, każdą inną grę, można je zbierać, wymieniać, cokolwiek.
W czym maty Kiddo są lepsze od zwykłych flashacards?
Materiał sprawia, że nasz nośnik informacji, tzw. flashcard, jest niezwykle podatny na pomysłowość nauczyciela. Dzieci są dosłownie poruszone  – wstają i całym ciałem są w procesie edukacji. Co jest oczywiste, jeśli myślimy o zabawach z piłką czy chustą na angielskim, teraz natomiast mamy też cały wachlarz zabaw ruchowych ze słówkami na obrazkach, z  literami, a więc z zapisem, z ortografią. Możemy urozmaicić sytuacje komunikacyjne – karty można kupować jako warzywa, owoce, czy ubrania. Można je zamawiać w restauracji czy kolekcjonować, prosić o nie, rozmawiać na wylosowane tematy, porównywać, odnajdywać. Sky is the limit.  
Co więcej – tak ogromnie trudny do zrozumienia aspekt nauczania języka, jak gramatyka, staje się dużo bardziej zrozumiały dzięki zwizualizowaniu i zgrywalizowaniu oraz dodaniu elementu ruchu. Możemy tworzyć na podłodze zdania będące wizualizacją jakiejś struktury. Uczyć czytania stopniowo łącząc karty obrazkowe z ułożonymi z kart literowych częściami zdania. Możemy unaoczniać prawa gramatyki. Jeśli dziecko przeniesie ręcznie operator, czy stworzy szyk przestawny, z pewnością to się lepiej utrwali w jego pamięci niż wykład. To już jest wówczas element zabawy, gry, przygody. Możemy tworzyć ćwiczenia ze słuchania, w których należy wyskakać dane zdanie, przerobić je, zmodyfikować, podać przykład. Możliwości jest tyle, ile zechcemy.
Ich gumowe wykończenie i miękkość zapewnia antypoślizg, można je też dać dzieciom bez ryzyka skaleczenia krawędzią, można je wynieść i biegać na nich po trawie czy chodniku, w butach bo piorą się łatwo w pralce.

 

 

Jakie tematy są dostępne w ofercie?
W ofercie dostępnych jest ponad 20 tematów słownikowych kart z obrazkami i napisem, w zestawach po 8-12 słów z tematu.
Dodatkowo stworzyliśmy karty alfabetyczne do nauki czytania, ortografii i gramatyki, ostatnio dołączyły do nich liczebniki.
Staramy się integrować słowa z podstawą programową szkoły podstawowej i przedszkola. Wprowadzamy często zmiany i nowe dodatkowe poszerzenia tematu w oparciu o sugestie klientów. Są też evergreeny, które zawsze cieszą się popularnością, np. zwierzątka afrykańskie czy wiejskie.

Ostatnio tworzymy bardzo popularne wśród dzieci karty, które nie tylko są nośnikiem słowa i je ilustrują, ale również składają się w większą konstrukcję do ułożenia, np. wielka buzia, postać człowieka czy mapa Australii ze zwierzątkami tego kraju. Mamy nadzieję stworzyć tym sposobem w kolejnych latach całą mapę świata z jego fauną.

 

Gdzie można je zakupić?
Maty można zakupić na stronie playmeandlearn.com oraz poprzez katalogi partnerskie np. Edukarium
Twoje top 5 zabaw z matami Kiddo

Jedna z moich ulubionych zabaw to na pewno Twister- pasuje do każdego tematu i budzi obłędną reakcję. Celem jest nie przewrócenie się i zachowanie równowagi podczas stania na poszczególnych matach w parze. Dzieci siadają wokół dywaniku, dwójka staje na środku. Muszą uważnie słuchać komend, np. first foot on carrot, second foot on beetroot, first hand on apple, head on tomato. Już maluszki z przedszkola dają radę i jest mnóstwo zabawy. Polecam też wszelkiego rodzaju rzuty do celu i nazywanie, sztafety z przynoszeniem wg komendy, szukanie kart i budowę zdań z przyimkami miejsca, możemy wymieniać bez końca. Na stronie sklepu jest blog kanał You tube, tam jest tych zabaw sporo. Większość znajdziemy w naszym e-booku, który można zakupić osobno. Szukam dobrych zabaw i zamieszczam je też na facebookowej grupie Flashcards Games Ideas . Polecam też nasz fanpage, gdzie często można wygrać maty lub uzyskać zniżki. 

Czy są dostępne jakieś warsztaty z użyciem mat?

Tak, oczywiście. Można zaprosić mnie do współpracy warsztatowej z zakresu tworzenia gier z rzeczy codziennego użytku czy ekspresowego tworzenia improwizowanych zabaw dramowych i przedstawień. Można też wziąć udział w otwartych warsztatach Exciting Teaching, które prowadzę wraz z najlepszymi w Polsce trenerami nauki przez zabawę. Polecam też moje warsztaty dla dzieci i młodzieży z serii EnglishFunDay.com, które są bardzo widowiskową imprezą sportowo-językową i realizujemy je w całej Polsce. 

Maty Kiddo w swoich warsztatach wykorzystują też Marysia Bursche z Head Full of Ideas, Monika Kapuśniak z Blog Otwarta Klasa,  Kasia Niemiec z Learn How To Teach, oraz Edyta Pikulska i Karolina Jankowska z Play Time. Serdecznie polecam te trenerki i ich wspaniałe warsztaty, które odbywają się w całej Polsce. Każdy trener ma swoje pomysły na maty, więc zawsze będzie to nowe i kreatywne spojrzenie na nie. Wszyscy uczestnicy tych warsztatów w edycji 2017/2018 otrzymują od nas zniżkę 20%, po którą należy się zgłosić do mnie lub prowadzących.

Dla jakiego przedziału wiekowego są przeznaczone maty Kiddo?
Maty obrazkowe są przeznaczone dla dzieci od 3 do 10 roku życia. Alfabet i zabawy ortograficzne nadają się również dla młodzieży, która niezwykle aktywnie uczestniczy w sportowych zabawach na naszych maratonach EnglishFunDay.com, wówczas  pracujemy w oparciu o słownictwo z własnego kursu szkolnego, my po prostu dodajemy do tego element gry i ruchu. Osoby pracujące z młodzieżą zachęcam do zapoznania się moim drugim systemem edukacyjnym o nazwie Town. Znów próbowałam dokonać niemożliwego i zgrywalizować cały kurs językowy. Chyba się udało – kurs sprawdza się w grupach nisko zmotywowanych, lekko przytłoczonych tradycyjną pracą z podręcznikiem. Polecam go na zajęcia dodatkowe, z grupami mieszanymi, kolonie czy douczanie na niwie rodzinnej z graczami na nie równych poziomach. Zabawa jest bardzo prosta, a jednocześnie daje uczniowi poczucie decyzyjości i autonomii w procesie uczenia sią. Zwiedzamy miasto na planszy i próbujemy pochwalić się swoją wiedzą językową. Uczeń wspierany jest podwójnym podręcznikiem – Help book do przygotowania się oraz Workbook do rozwiązywania zadań w grze. Można grać „na ostro”, czyli rywalizować, lub wspólnie walczyć o punkty na czas. To drugie, kooperacyjne rozwiązanie pozwala pogodzić osoby z różnych poziomów językowych, np. bardzo zaawansowanego tatę, którego możemy zagiąć na idiomach, córkę z trzeciej klasy podstawówki, która zaczyna przygodę ze słówkami, brata z gimnazjum, który np. zna kilka czasów, oraz mamę, która chce odpowiadać tylko z konwersacji. Wszyscy razem mogą zawalczyć o pizzę, którą zjedzą po uzyskaniu np. 50 punktów w godzinę. Ciekawy pomysł na sobotnie popołudnie, jak sądzę ?
KONKURS!
Chcielibyście nagrody od www.playmeandlearn.com? Zapraszam do konkursu.
Zasady są bardzo proste. Wystarczy pod wpisem na fanpage’u  ONE TO ONE dodać komentarz „Biorę udział. Zapraszam ….” i oznaczyć jedną osobę. Osoby należące do grupy „Nauczyciele Angielskiego” mogą dodać komentarz pod postem na grupie. Jedna osoba może dodać jeden komentarz ?
Nagrody w konkursie to:
1 mini zestaw mat Kiddo (8 mat), 5 e-booków (do wyboru: British Post Office lub zabawy z Play me and learn), 5 zniżek 20% na jeden wybrany produkt dostępny na stronie www.playmeandlearn.com
Regulamin konkursu:
 1. Konkurs jest organizowany przez blog autorkę bloga angielski-one-to-oneblogspot.com
 2. Czas trwania konkursu: 12.10.2017-19.10.2017 do godziny 19:00
 3. Konkurs jest otwarty, a udział w nim dobrowolny i bezpłatny
 4. Nagrodą w konkursie jest: 1 mini zestaw mat Kidoo (8 mat, temat do wyboru z oferty dostępnej na www. playmeandlearn.com), 5 e-booków (do wyvoru: British Post Office lub zabawy z Play me and learn) oraz 5 zniżek 20% na jeden wybrany produkt z dostępnej oferty na stronie www.playmeandlearn.com
 5. Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać komentarz pod wpisem na fanpage’u bloga ONE TO ONE o treści „Biorę udział. Zapraszam …” i oznaczyć jedną osobę. Osoby należące do grupy „Nauczyciele Angielskiego” mogą zostawić komentarz pod postem na grupie. Jedna osoba może dodać jeden komentarz.
 6. Zwycięzcy zostaną wyłonieni poprzez losowanie.
 7. Nagroda wysyłana jest na terenie Polski na koszt i w sposób wybrany przez fundatora nagród.
 8. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu wyłonienia zwycięzcy, nawiązania kontaktu oraz dostarczenia nagrody.
 9. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na fanpage’u bloga ONE TO ONE .
 10. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą w ciągu 3 dni, licząc od pierwszego dnia roboczego po zakończeniu konkursu, zastrzegam sobie prawo do wyłonienia innego zwycięzcy.
 11. Przystąpienie do Konkursu jest jednoznaczne z akceptacją treści niniejszego regulaminu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content