Hej,
Nauka dat nie taka nudna Można zrobić kartki z kalendarza i możliwości ich wykorzystania co niemiara . Zapraszam po garść pomysłów.
|
designed by Freepik |
|
designed by Freepik |
Propozycje zabaw i zadań z kartką z kalendarza.
1. Prosimy uczniów o zakreślanie dyktowanej daty w kółko. Można też wykonać to zadanie w parach.
2. Uczniowie dyktują nam daty, aleeeee my jesteśmy „gapy” i czasem zakreślamy źle – uczeń musi nas wtedy poprawić.
3. Układamy karty i robimy mini planszówkę. Należy wcześniej zalaminować karty z miesiącami i zaopatrzyć się w mazaki do tablicy suchościeralnej, gąbkę (ta do tablicy suchościeralnej dobrze się sprawdza), pionki i kostkę do gry. Zakreślamy daty (jedną lub więcej zależy od liczby grających) na każdej karcie z miesiącem. Uczniowie rzucają kostką i ruszają pionkiem po kartkach z kalendarza. Osoba, która stanie na karcie wybiera sobie datę i jeśli powie ją dobrze to przechodzi dalej. Wymazujemy daty dobrze powiedziane, pozostają daty dla innych grających.
4. Prosimy o zakreślenie dat urodzin rodziców/rodzeństwa, przyjaciół, świąt itp., a następnie odczytujemy te daty. Można również poprosić uczniów by na tablicy napisali imiona tych osób, a zadaniem pozostałych jest odgadnięcie daty, która pasuje do danej osoby.
5. Możemy wydrukować paski z zapisem daty np. 05/08 i uczniowie szukają odpowiedniej karty i zakreślają datę. Dodatkowo można poprosić o podanie też dnia tygodnia.
6. Wybieramy miesiąc i prosimy uczniów aby zapisali/ powiedzieli wszystkie daty, które wypadają w dany dzień tygodnia np. w poniedziałki/piątki itp.
Na kartach celowo zamiast nazw miesięcy zrobiłam liczby 1-12, żeby przećwiczyć miesiące na „wyrywki”.
Wszystkie grafiki możecie pobrać klikając na link pod nimi. Są to grafiki wektorowe, więc możecie je dowolnie powiększać i edytować.
Ten szablon bardzo fajnie sprawdzi się do powtórki nazw miesięcy. Drukujemy i laminujemy kółka. Możliwości ich wykorzystania jest wiele.
1. Układamy je w wężyka. Bierzemy pionki i kostkę do gry. Pierwsza osoba rzuca kostką i staje na kółku zgodnie z wyrzuconą liczbą oczek. Mówimy nazwę miesiąca po angielsku i po polsku. Jeśli wszystko się zgadza możemy zostać na tym polu. Jeśli odpowiedź jest błędna wracamy na poprzednie pole.
|
designed by Freepik |
2. Bingo. Uczniowie wybierają 9 miesięcy i układają z nich kwadrat 3×3. Nauczyciel losuje nazwy miesięcy i wypowiada je po angielsku. Uczniowie obracają nazwy miesięcy, które usłyszą ilustracją do dołu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza będzie miała zakryte 3 obrazki z linii poziomej, pionowej lub po ukosie.
|
designed by Freepik |
|
designed by Freepik |
3. Memo. Rozkładamy obrazki ilustracją do dołu. Zadaniem uczniów jest odnalezienie dwóch tych samych miesięcy. Jednak żeby zabrać parę należy podać polski odpowiednik miesiąca.
4. Uczniowie wklejają kółka do zeszytu i zaznaczają w kółko ważne daty w każdym miesiącu. Następnie zapisują krótkimi zdaniami datę oraz wydarzenie. Np. The seventh of November – my birthday. The second of December – vocabulary test.
6. Uczniowie wybierają dowolny miesiąc i zapisują w zeszycie daty z niedzielą (czerwone liczby).
|
designed by Freepik |
|
www.angielski-one-to-one.blogspot.com |
A na koniec moja gra. Składa się ona z dwóch rodzajów kółek. Niebieskie to daty – dzień oraz miesiąc. Żółte to lata. Można je wykorzystać do gier opisanych wyżej: bingo, memo, gra planszowa, zapisywanie dat w zeszycie. Znajdziecie też puste szablony do samodzielnego wypełnienia. Możecie również umieścić na pustym szablonie napis „KABOOM” i wykorzystać do gry o właśnie tej nazwie.
Grę możecie pobrać TUTAJ
Mam nadzieję, że skorzystacie z moich pomysłów.
See you,
Sylwia
Jakie ładne! Super zestawienie ?
Bardzo fajne gry uczące miesięcy po angielsku. Muszę wypróbować ze swoimi dziećmi. Zobaczymy jakie będą efekty 🙂