skip to Main Content

Kartka z kalendarza – daty, dni tygodnia i miesiące.

Hej,
Nauka dat nie taka nudna Można zrobić kartki z kalendarza i możliwości ich wykorzystania co niemiara . Zapraszam po garść pomysłów.

designed by Freepik
designed by Freepik


Propozycje zabaw i zadań z kartką z kalendarza.
1. Prosimy uczniów o zakreślanie dyktowanej daty w kółko. Można też wykonać to zadanie w parach.

2. Uczniowie dyktują nam daty, aleeeee my jesteśmy “gapy” i czasem zakreślamy źle – uczeń musi nas wtedy poprawić.

3. Układamy karty i robimy mini planszówkę. Należy wcześniej zalaminować karty z miesiącami i zaopatrzyć się w mazaki do tablicy suchościeralnej, gąbkę (ta do tablicy suchościeralnej dobrze się sprawdza), pionki i kostkę do gry. Zakreślamy daty (jedną lub więcej zależy od liczby grających) na każdej karcie z miesiącem. Uczniowie rzucają kostką i ruszają pionkiem po kartkach z kalendarza. Osoba, która stanie na karcie wybiera sobie datę i jeśli powie ją dobrze to przechodzi dalej. Wymazujemy daty dobrze powiedziane, pozostają daty dla innych grających.

4. Prosimy o zakreślenie dat urodzin rodziców/rodzeństwa, przyjaciół, świąt itp., a następnie odczytujemy te daty. Można również poprosić uczniów by na tablicy napisali imiona tych osób, a zadaniem pozostałych jest odgadnięcie daty, która pasuje do danej osoby.

5. Możemy wydrukować paski z zapisem daty np. 05/08 i uczniowie szukają odpowiedniej karty i zakreślają datę. Dodatkowo można poprosić o podanie też dnia tygodnia.

6. Wybieramy miesiąc i prosimy uczniów aby zapisali/ powiedzieli wszystkie daty, które wypadają w dany dzień tygodnia np. w poniedziałki/piątki itp.

Na kartach celowo zamiast nazw miesięcy zrobiłam liczby 1-12, żeby przećwiczyć miesiące na “wyrywki”.
Wszystkie grafiki możecie pobrać klikając na link pod nimi. Są to grafiki wektorowe, więc możecie je dowolnie powiększać i edytować.

http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/s%C5%82odkie-2016-kalendarz_819280.htm
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/pi%C4%99kny-kalendarz-2017-2018_1265673.htm
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/kalendarz-szko%C5%82y-zabawy-z-przedmiotami-szkolnymi-dla-ka%C5%BCdego-miesi%C4%85ca_1267212.htm
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/2017-kalendarz-z-sezonowych-elementow_959644.htm
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/2017-kalendarz-z-kolorowych-kszta%C5%82tow-geometrycznych_996980.htm
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/2017-kalendarz-wektor-szablon-z-nowoczesna-linia-styl-graficzny-tydzie%C5%84-zaczyna-si%C4%99-od-niedzieli_958842.htm
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/kalendarz-szko%C5%82y-z-elementami-bukmacherskimi_1260597.htm

Ten szablon bardzo fajnie sprawdzi się do powtórki nazw miesięcy. Drukujemy i laminujemy kółka. Możliwości ich wykorzystania jest wiele.

http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/2017-projekt-kalendarza_932697.htm

1. Układamy je w wężyka. Bierzemy pionki i kostkę do gry. Pierwsza osoba rzuca kostką i staje na kółku zgodnie z wyrzuconą liczbą oczek. Mówimy nazwę miesiąca po angielsku i po polsku. Jeśli wszystko się zgadza możemy zostać na tym polu. Jeśli odpowiedź jest błędna wracamy na poprzednie pole.

designed by Freepik

2. Bingo. Uczniowie wybierają 9 miesięcy i układają z nich kwadrat 3×3. Nauczyciel losuje nazwy miesięcy i wypowiada je po angielsku. Uczniowie obracają nazwy miesięcy, które usłyszą ilustracją do dołu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza będzie miała zakryte 3 obrazki z linii poziomej, pionowej lub po ukosie.

designed by Freepik

designed by Freepik

3. Memo. Rozkładamy obrazki ilustracją do dołu. Zadaniem uczniów jest odnalezienie dwóch tych samych miesięcy. Jednak żeby zabrać parę należy podać polski odpowiednik miesiąca.
4. Uczniowie wklejają kółka do zeszytu i zaznaczają w kółko ważne daty w każdym miesiącu. Następnie zapisują krótkimi zdaniami datę oraz wydarzenie. Np. The seventh of November – my birthday. The second of December – vocabulary test.
6. Uczniowie wybierają dowolny miesiąc i zapisują w zeszycie daty z niedzielą (czerwone liczby).

designed by Freepik
www.angielski-one-to-one.blogspot.com

A na koniec moja gra. Składa się ona z dwóch rodzajów kółek. Niebieskie to daty – dzień oraz miesiąc. Żółte to lata. Można je wykorzystać do gier opisanych wyżej: bingo, memo, gra planszowa, zapisywanie dat w zeszycie. Znajdziecie też puste szablony do samodzielnego wypełnienia. Możecie również umieścić na pustym szablonie napis “KABOOM” i wykorzystać do gry o właśnie tej nazwie.

Grę możecie pobrać TUTAJ
Mam nadzieję, że skorzystacie z moich pomysłów.
See you,
Sylwia

This Post Has 2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content