skip to Main Content

Twinkl – mały przewodnik po stronie

Hello!

Znacie www.twinkl.co.uk? Jeśli nie to zapraszam na ten wpis. A dla tych, którzy już znają Twinkl małe przypomnienie, co można znaleźć na stronie. 

 

Szukajcie, a znajdziecie

Na dobry początek kilka objaśnień jak szukać materiałów na stronie. Możecie szukać danych materiałów grupami wiekowymi: Age 0-5, Age 5-7, Age 7-11, Age 11-16(pętla 1). Opcja ta jest bardzo przydatna w wyszukiwaniu materiałów dostosowanych do konkretnego wieku uczniów. Mamy też dwie kategorie SEN oraz EAL (pętla 2). SEN – special educational needs resources SEN stworzone jest dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z UK. Materiały te pomocne są do socjoterapii, ale przydaje się do np. mówienia czy autoprezentacji w języku obcym. W tej zakładce znajdziecie wiele zabaw oraz tzw. „lodołamaczy”. EAL z kolei to skrót od English as an additional language – czyli to, czego szukają angliści. Polecam zobaczyć co oferuje każda z tych kategorii. Dodatkowo możecie szukać w największym okienku z napisem *NEW* (pętla 3). Wtedy szukane materiały np. „toys” zostaną wyszukane od najnowszych materiałów, które dopiero co pojawiły się na stronie. W okno wyszukiwarki można wpisywać słowa kluczowe zarówno po angielsku, jak i po polsku, chociaż baza angielskich haseł jest znacznie większa. Wyszukiwanie na stronie jest bardzo łatwe i nie powinno Wam sprawić trudności.

 

Na początek roku szkolnego albo kursu 

Na stronie znajdziecie mnóstwo materiałów z cyklu „All About Me”. Można wykorzystać je na lekcjach wychowawczych lub zajęciach socjoterapeutycznych. Dostępne w wielu wersjach językowych w różnorodnych formach: plakaty, notatki, banery, kostki, książeczki itp.

Linki do przykładowych materiałów (na stronie jest tego wiele więcej):
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-6733-new-teacher-all-about-me-writing-frame
http://www.twinkl.co.uk/resource/t3-fr-141-all-about-me-display-jigsaw-activity
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-13155-all-about-me-colouring-and-drawing-worksheethttp:
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-12911-all-about-me-cube
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-23116-new-teacher-all-about-me-writing-frame-polish-translation
http://www.twinkl.co.uk/resource/t2-t-349-all-about-me-selfie-writing-activity-sheet
http://www.twinkl.co.uk/resource/roi-c-20-all-about-me-transition-activity-booklet
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-s-876-my-facebook-profile-all-about-me-friendship-activity
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-5513-all-about-me-poster
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-m-1052-all-about-me-bunting

 
 

Kultura brytyjska w zasięgu kliknięcia

Chcecie mieć materiały na zajęcia z tzw. „kulturówki”? Strona aż kipi od gotowych plików do ściągnięcia. Znajdziecie materiały w formie prezentacji Power Point, karty pracy, plakaty, materiały na gazetkę, oraz moje ulubione szablony trójwymiarowe do złożenia (np. Big Ben lub budka telefoniczna). Tematyka bardzo różnorodna: o rodzinie królewskiej, znanych osobach i miejscach, zabytkach czy świętach. Nowością są baśnie i bajki czytane przez brytyjskiego lektora! Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „audio narrated story”. Charakterystyczną cechą jest znaczek „with audio”. Możecie już pobrać bajki takie jak: Rapunzel klik, Hansel and Gretel klik, The Enormous Turnip klik, Cinderella klik, The Little Red Hen klik, Goldilocks And The Three Bears klik, The Gingerbread Man klik, The Three Billy Goats klik, The Three Little Pigs klik, The Elves and The Shoemaker klik, Jack And The Beanstalk klik. Bajek z narratorem przybywa każdego dnia 🙂

http://www.twinkl.co.uk/resource/t2-g-297-geograph-of-england-ks2-powerpoint
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-g-186-new-england-information-powerpoint
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-252064-ks1-queen-elizabeth-ii-powerpoint
http://www.twinkl.co.uk/resource/t2-h-4789-queen-elizabeth-ll-powerpoint
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-he-088-the-queen-lapbook-creation-pack
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-12315-goldilocks-and-the-three-bears-ebook
http://www.twinkl.co.uk/resource/tp-g-029-planit-geography-year-1-our-country-unit-pack
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-3701-london-landmark-display-photos
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-17914-london-paper-model-resource-pack

 

Materiały językowe

Twinkl jest firmą, która zaczęła działalność na rynku brytyjskim, ale bardzo szybko się zmienia 
i rozwija. Obecnie regularnie pojawiają się materiały w językach zaprezentowanych na poniższej ilustracji. Materiały anglojęzyczne są dostępne w wersji brytyjskiej, amerykańskiej, australijskiej, nowozelandzkiej i kanadyjskiej. Nad ich przygotowaniem pracują specjaliści z różnych stron świata. Liczba języków cały czas rośnie i możemy spodziewać się pojawienia kolejnych.

 

Twinkl Create – stwórz to sam

Na stronie Twinkl istnieje magiczne narzędzie Create. Korzystam z niego bardzo często. Zapytacie: dlaczego, skoro materiałów jest tak wiele? Ponieważ czasem w gotowych materiałach nie ma czegoś, czego szukamy lub chcielibyśmy stworzyć coś co mamy w głowie. Nic prostszego! Klikamy na stronie ołówek z napisem „Create” i zaczynamy tworzenie materiałów zgodnie z naszymi wymaganiami. Kreator automatycznie pokazuje nam w 9 krokach, jak wszystko działa. 
Na samym początku wybieramy, co chcemy stworzyć. Do wyboru mamy m.in. plakat, flashcards, banery, kolorowanki, etykiety, maty słowne oraz wiele innych. Nowością, której wcześniej nie było są wykreślanki oraz generator krzyżówek! Kolejne kroki są bardzo intuicyjne a stworzenie czegokolwiek nie jest bardzo czasochłonne. Polecam każdemu do przetestowania. Twinkl dodaje cały czas nowe możliwości tworzenia nowych materiałów.
FILMIK INSTRUKTAŻOWY TUTAJ: KLIK 

 

Oszczędność dla drukarki – nowość!


„Wiemy, że drukowanie to problem nauczycieli, szczególnie, gdy szkoła nie płaci za tusz. Nasza absolutna nowość to materiały ECO! Wybierając wersję eco, lub super eco możesz zaoszczędzić swój tusz/atrament/toner. Dopiero wdrażamy tę opcję, ale już kilka materiałów na stronie ma takie ikonki. Sami zobaczcie.” – pisze Kat Twinkl na polskiej grupie Twinkl. Jak dla mnie bomba!

Zestawy materiałów do diagnozowania poziomu wiedzy i umiejętności

Twinkl oferuje również bardzo przydatne zestawy  materiałów do diagnozowania poziomu wiedzy i umiejętności w różnych obszarach nauczania od matematyki po czytanie ze zrozumieniem. Póki co, dostępne są tylko materiały uwzględniające brytyjskie standardy edukacyjne (materiały przygotowujące do egzaminów jak GCSE, SATs itp.). Ale śmiało można je wykorzystać na zajęciach z języka angielskiego.

 

Kolorowanki antystresowe lub relaksacyjne

Chwila, chwila – ale jak to, na angielskim? Otóż tak! Dla dorosłych i i dla uczniów. Szeroka gama kolorowanek do pobrania w ramach subskrypcji. Można je łączyć z danym tematem nauczania, jak: zwierzęta, rośliny, liczby itp. Wpisujemy w wyszukiwarkę „midnfulness colouring animal/numbers…” i wyskakują nam wyniki z szukanym zagadnieniem. Jeśli macie uczniów kipiących energią lub tzw. „fast finishers”, którzy zadania robią w mgnieniu oka takie kolorowanki mogą być bardzo fajnym zadaniem na wyciszenie lub jako praca dodatkowa po ukończonym zadaniu.
http://www.twinkl.co.uk/resource/roi-t-225-ireland-mindfulness-colouring-sheets
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-27637-england-mindfulness-colouring-sheets
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-27979-british-wildlife-mindfulness-colouring-sheets
http://www.twinkl.co.uk/resource/us-t-324-usa-mindfulness-colouring-sheets
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-23886-adult-colouring-winter-themed-mindfulness-colouring-sheets
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-t-23542-adult-colouring-halloween-themed-mindfulness-colouring-sheets1 

 

Report Writing Bank of Statements

Ciekawostka. Bardzo popularne na rynku brytyjskim narzędzie do pisania raportu w postaci szablonów Excela. Wystarczy raz wpisać imię i płeć oraz kopiować gotowe zdania, stwierdzenia na temat postępu ucznia. Szablon pozwala ustalić poziom na jakim jest uczeń w odniesieniu do brytyjskich wymagań. Moim zdaniem można zapoznać się z tym narzędziem i przystosować je na potrzeby polskiej rzeczywistości i wymagań. Fajnie sprawdzą się w szkołach językowych, gdzie rodzice mają gotowy feedback o postępach w nauce.
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-c-7196-report-writing-bank-of-statements-all-subjects-year-1-to-6 

 

Gotowe zestawy

Materiały wraz ze scenariuszami i konspektami zajęć. Dostępne w języku angielskim i stworzone dla uczniów brytyjskich, ale może się przydać dla bardziej zaawansowanych uczniów. Jak czytamy na stronie”Award Winning Twinkl PlanIt has been written to address the aims of the 2014 curriculum. It includes detailed lesson plans, lesson presentations, creative and differentiated lesson activities and resources, home learning tasks, challenge cards, fact cards, eye catching display packs, key vocabulary grids and formative assessment materials.” Sekcja ta podzielona jest na działy: English, Mathematics, Science, Design and Tech, History, Geography, Art, Computing, French, RE. Osobną sekcję stanowi PlanIt Intervention „PlanIt Interventions are designed to be used with individuals or small groups who require extra support.”
http://www.twinkl.co.uk/resources/planit-primary-teaching-resources 

 

Materiały dla nauczania początkowego (Early Years Foundation Stage)

Twinkl oferuje materiały dla dzieci właściwie od urodzenia. Każda grupa wiekowa ma inny, wyjątkowy design. Na ilustracji poniżej widoczne całe zestawy materiałów do nauki, scenariusze zajęć itp. Wiele materiałów dla najmłodszych jest tłumaczonych na język polski lub dostępnych w wersji polsko-angielskiej.
http://www.twinkl.co.uk/resource/t-c-1157-eyfs-tracking-and-assessment-pack 

 

Czcionka Twinkl

Od niedawna Twinkl ma swoją czcionkę. Czytelną, prostą i wyjątkową, bo stworzoną przez ilustratorów z Twinkl. Wykorzystywana jest w większości materiałów. Można ją pobrać na swój komputer do codziennego użytku. Jak widzicie poniżej, czcionka występuje w trzech wersjach.
http://www.twinkl.co.uk/twinkl-font 

 

 

Twinkl na portalach społecznościowych

Tweet, tweet – zgarnij nagrodę! Jeśli jesteście użytkownikami Twittera macie szansę na zgarnięcie darmowej subskrypcji. Wystarczy użyć #TwiklTeach i trzymać kciuki, żeby to wasz tweet został wylosowany 🙂 Poza tym możecie śledzić Twinkl na Pintereście, Instagramie oraz Facebooku.

 

Masz pomysł? Złóż zamówienie

Widzicie na stronie fajny materiał ale w innym języku niż potrzebujecie? Możecie go zamówić 
w potrzebnej Wam wersji językowej. Wystarczy wypełnić formularz http://www.twinkl.co.uk/request-a-resource lub napisać w komentarzu pod danym materiałem. Oprócz tłumaczeń dowolnych materiałów np. na polski, można tez stworzyć zupełnie nowe materiały lub zmodyfikować już istniejące. Warto napisać czego potrzebujemy. Zwykle proces ten trwa kilka dni. Ja korzystam z tej opcji i polecam każdemu. Dostaniecie powiadomienie o zrealizowanym zamówieniu.

 

Polska Grupa Twinkl 

Jeszcze Cię tam nie ma? Szybko dołącz do grupy KLIK! Dlaczego? W grupie znajdziecie nowości od Twinkl, inspiracje na zajęcia, zdjęcia użytkowników Twinkl. Jeśli macie stworzone przez siebie materiały możecie się nimi podzielić właśnie w tej grupie. Członkowie grupy mają też okazję wygrać darmowe subskrypcje lub nagrody rzeczowe. Ostatnio był to laminator A3!

 

Twinkl dla szkół

Jeśli podoba Wam się Twinkl macie dwie opcje z jego korzystania: indywidualną i szkolną (dla kilku nauczycieli).
https://www.twinkl.co.uk/premium 

II Zlot Anglistów

Twinkl był również sponsorem II Zlotu Anglistów! Uczestnicy otrzymali kubki termiczne oraz voucher na półroczną subskrypcję. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Twinkl również będzie partnerem naszego Zlotu 🙂

Twinkl w użyciu 

Poniżej linki do zdjęć z materiałami, które wykorzystuję na zajęciach – wystarczy kliknąć:
ubrania z wilkiem 

Kaboom z wykorzystaniem Twinkl Create – animals, food

karty z pogodą

gra planszowa weather

weather word mat

halloween

telling the time

interactive pockets

food


house

five in a row – bingo z liczbami

liczba mnoga rzeczowników – gra do dowolnej edycji

To sum up

Mam nadzieję, że wpis pokazał Wam jakie możliwości daje ta wspaniała strona. Zachęcam każdego do korzystania z Twinkl. Jeśli nie możecie wykupić subskrypcji polecam konkursy na polskiej grupie Twinkl – a nuż uda się wygrać 🙂 Strona ma też wiele materiałów bezpłatnych dla zarejestrowanych użytkowników. Ja nie wyobrażam sobie zajęć bez materiałów z Twinkl 🙂 Gotowe materiały są bardzo estetyczne, ciekawe, atrakcyjne i w zasięgu jednego kliknięcia – zaoszczędzamy czas i mamy super pomoce na zajęcia! Z czystym sumieniem polecam poszperać na stronie i zobaczyć jakie cudeńka czekają na Was 🙂

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie strony piszcie w komentarzach pod postem lub na FB.
See you,
Sylwia

This Post Has 4 Comments
  1. Sylwia, Dzięki za ten wpis, tak się cieszę, że można przeczytać to, co mówiłaś na zlocie. I tak wyczerpująco to opisałaś, bardzo mi to pomoże, bo się gubię w natłoku tego twinklowego bogactwa. Przylinkuję do Ciebie, jak będę pisac o naszym panelu u siebie jesli pozwolisz :*

  2. Twinkl to rzeczywiście kopalnia materiałów do wykorzystania, ułatwia życie szczególnie osobom, które nie potrafią od strony graficznej stworzyć własnych materiałów (np.ja 🙂 ) Moja szkoła ma subskrypcję platinum i to naprawdę ułatwia życie i oszczędza czas! Fajne jest to, ze można tez edytować niektore materiały na własne potrzeby. Super wyczerpujący wpis!

  3. Dokładnie. Jestem przypadkiem beznadziejnym jeśli chodzi o zdolności plastyczne 😉 Twinkl w tym przypadku ratuje mnie z opresji 😉 Oszczędność czasu niesamowita. Ja szaleję z Twinkl Create 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content