skip to Main Content

Guess the category game

Odliczacie dni do wakacji? Nie wiadomo co robić na zajęciach? Proponuję grę do powtórzenia słownictwa i opcjonalnie literowania 🙂 Gra stworzona głównie z myślą o klasach szóstych.

Zaczynamy – laminator w ruch!
Na samym dole wpisu jest link z kartami. Wszystko drukujemy, laminujemy i wycinamy. Kart do gry jest aż 63! Możecie wybrać te, które będą Wam potrzebne. Dodatkowo karty z punktami.

Ilu graczy?

Minimum dwie osoby. Jeżeli gramy całą klasą proponuję podzielić uczniów na dwie drużyny.

Zasady

Karty leżą na jednym stosie w widocznym dla wszystkich miejscu. Jeden gracz z grupy bierze kartę z samej góry. Jego zadaniem jest wypowiedzenie trzech słów widniejących na karcie i zakończenie hasłem: Guess the category! Uczniowie z drużyny muszą odgadnąć jaka kategoria widnieje na karcie (hasło na samej górze). Jeśli odpowiedź jest prawidłowa drużyna zdobywa punkt. Dodatkowe punkty możemy przyznać za poprawne przetłumaczenie słówek na język polski. W sumie można zdobyć za każdą kartę po 4 punkty. Za każdym razem kartę losuje inny gracz. Teraz kolej na przeciwną drużynę. Wygrywa drużyna z większą liczbą punktów.

Zbyt łatwe?

Jeśli ta opcja wydaje się Wam za prosta to proponuję utrudnioną wersję. Teraz dokładamy literowanie. Drużyna usłyszy trzy słowa i jej zadaniem jest poprawne zapisanie usłyszanych słów   i dodatkowo podanie kategorii. Przyznajemy po punkcie za każde dobrze zapisane słowo + jeden za poprawnie podaną kategorię. Opcjonalnie po punkcie za tłumaczenie. W sumie maksymalnie 7 punktów. W tej opcji możemy prosić zawsze dwóch uczniów z drużyny – jedna osoba dyktuje druga zapisuje na tablicy.  W mniejszych grupach uczniowie mogą współpracować razem – decyzja należy do Was. Drużyna, która zbierze więcej punktów wygrywa.

 
Karty z punktami

Ostatnia strona w pliku do pobrania to karty z punktami. Jeśli nie chcecie zapisywać punktów na tablicy to możecie dawać uczniom kartę ze zdobytymi punktami. Na koniec gry uczniowie podliczą szybko karty i gotowe. Pamiętajcie o wydrukowaniu odpowiedniej liczby punktów jeśli chcecie skorzystać z tej opcji.

Dajcie znać, czy gra się sprawdziła 🙂 Jeśli tylko chcecie to zrobię wersję dla gimnazjum – czekam na komentarz pod wpisem lub na FB.

Wszystkie materiały pobierzesz tutaj: klik

See you soon,
Sylwia

This Post Has 6 Comments
  1. Bardzo fajne. Mam nadzieję, że po wakacjach będzie coś dla gimbazy. Czekam i grzeję laminator. Muszę też chyba wreszcie zainwestować w gilotynę do cięcia tych wszystkich gier. Ręka boli od nożyczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top Skip to content